ABD’de bir ilk: Okula silahlı saldırı düzenleyen gencin ebeveynlerine hapis cezası verildi

ABD’nin Michigan eyaletinde, 2021 yılında bir okula silahlı saldırı düzenleyen ve 4 sınıf arkadaşını öldüren Ethan Crumbley’nin ebeveynleri, ‘kasıtsız adam öldürme’ suçundan hüküm giydikten haftalar sonra 10 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Söz konusu karar ile ABD’de ilk kez ebeveynler çocuklarının işlediği suçtan dolayı hüküm giymiş oldu. Ethan Crumbley, cinayet ve diğer suçlardan ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Oakland Bölge Mahkemesi Yargıcı Cheryl Matthews, şimdi 17 yaşında olan çocuğun anne ve babasının saldırıyı engelleyebilecek önlemleri almadığına hükmetti. James Crumbley’nin ‘evde silah ya da silahların yanı sıra mühimmata da sınırsız erişim sağladığı’ ve Jennifer Crumbley’nin ise ‘bu silahların kullanımını ve bulundurulmasını yücelttiği’ belirtildi.

Yargıç Cheryl Matthews, şu ifadeleri kullandı:

“Bu mahkumiyetler kötü ebeveynlikle ilgili değil. Bu mahkumiyetler, yaklaşmakta olan bir treni durdurabilecek eylemlerin yapılmadığını doğruluyor. Makul bir insanın ensesindeki tüylerin diken diken olmasına neden olacak şeyleri tekrar tekrar görmezden gelmekle ilgili. Fırsat kapıyı defalarca çaldı, daha yüksek sesle ve daha yüksek sesle ve görmezden gelindi. Kimse cevap vermedi.”

EBEVEYNLERİ UYARILMIŞTI

Duruşmalar sırasında savcılar, 30 Kasım 2021’de gerçekleşen saldırı sabahı anne ve babasının, okul ödevlerinde şiddet içeren mesajlar ve çizimler bulması üzerine oğulları Ethan Crumbley’nin okuluna çağrıldığını söyledi. Crumbley’lere Ethan’ın acilen psikolojik danışmana ihtiyacı olduğu söylendi. Ancak savcılar, çiftin direndiğini bildirdi. Aynı gün sınıfa geri gönderilen 15 yaşındaki Ethan Crumbley, günün ilerleyen saatlerinde sırt çantasından bir tabanca çıkardı ve okulda ateş etmeye başladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir