Kaygı ve hatalarınla barış!

MÜJDE IŞIL – İlk filmden dokuz sene sonra karşımıza gelen devam filmi “Inside Out 2/Ters Yüz 2”, sırtını ilk filmin orijinalliğine yaslarken yine o sevdiğimiz rengârenk ve duygusal Pixar dünyasında yolculuğa davet ediyor. İlk filmin küçük Riley’si artık bir ergen. Dolayısıyla zihnin kumanda merkezinde işler daha karışık. Buz hokeyi seçmeleri için gittiği kampta yeni arkadaşlar edinmek için girdiği yarış onu farklı duygularla tanıştırıyor ve kıyamet kopuyor. 

İkinci filmin yaratıcısı Pete Docter öyle orijinal bir yol haritası çizdi ki ikinci, hatta belki “Oyuncak Hikâyesi” gibi uzun soluklu bir seriye yetecek kadar elverişli. Storyboard çizeri Kelsey Mann’in ilk yönetmenliğinde ilerleyen devam filmi, ergenlik sancılarına odaklanıyor. İlk filmin çizdiği rotayı neredeyse tıpatıp takip ediyor. Bu yüzden de ilk filmin o duygusal yoğunluğu ikinci filmde pek yok. Çünkü çoğu kriz noktası, çözüm yolu vs. bilindik. Mann ve ekibi bu dezavantajı yeni karakterlerle kapatıyor. Neşe, Üzüntü, Öfke, Korku ve Tiksinti’den oluşan eski duygulara Kaygı, Gıpta, Bıkkınlık ve Utanç katılıyor yeni filmde. Hikâyede özellikle Kaygı baskın. Olumsuzlukları düşünüp insanı hayatta kalmaya güdüleyen bu duygu, çoğumuzun şikâyet ettiği gelgitli ruh hâllerini animasyonda hem komik hem de gerçekçi şekilde resmediyor. Bıkkınlık’a ise daha fazla alan açılabilirmiş. 

Seneye Oscar adayı olur 

İlk filmde Neşe ve Üzüntü’nün birbirini tamamlamasına vurgu yapılmıştı. İkinci filmde ise ergenlikte yaşanan çelişkiler ve oluşan benlik üzerine konumlanıyor hikâye. Neşe bu sefer Üzüntü ile değil, Kaygı ile baş etmek zorunda kalıyor. Ya başarısız olursam, ya diğerleri tarafından kabul görmezsem, ya iyi biri değilsem gibi kaygılarla… İnsanı bir yandan hayatta tutan bir yanda da yıpratan Kaygı ile barışmanın macerası da denebilir “Ters Yüz 2” için. İnsanın her yaşta yapabildiği hatalarla benliğini oluşturabileceğinin vurgulanması da şahane bir mesaj. 

Türkçe seslendirmede; Üzüntü’de Gupse Özay, yeni karakter Kaygı’da Aslı İnandık başarılı. İlerideki devam filmlerinde tanışacağımız yeni karakter müjdesi de pek hoş olmuş. “Ters Yüz 2”nin, 2025’in animasyon dalında Oscar adaylarından biri olacağını da şimdiden söyleyebiliriz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir